Vyhněte se nákupu iPhone z Asie

apple iPhone 5C

Vyhněte se nákupu iPhone z Asie

Určitě jste se již setkali s možností nákupu mobilních telefonů z Asie. Já sám jsem několik takových telefonů s Androidem měl a byl jsem víceméně vždy spokojený. Problém vždy nastal až když se něco pokazilo, ale o tomto se dnes rozepisovat nechci.

Stejně jako mnoho dalších si hodně zjišťuji kde nakoupit co nejvýhodněji. Rád nakupuji na Aliexpress.com. Narazil jsem na prodejce, který prodával refurbished iPhony za hodně dobré peníze, prodejce měl hodně dobré recenze, tak jsem si řekl proč to nevyzkoušet. Objednal jsem 3 kusy iPhone 5C a čekal.

První problémy přišly již se samotným prodejcem. I když jsem si objednal přepravu přes DHL, čekal jsem více než 2 týdny na to, než byl samotný balík odeslán. Na telefony jsem nespěchal, takže jsem tuto skutečnost překousl, ale pro jistotu jsem otevřel na Aliexpressu spor (“Open Dispute”)To jsem ovšem vůbec nevěděl, co mě čeká tady v ČR.

Pravidelně dostávám balíky ze zemí mimo EU, mám zařízené EORI, jsem plátce DPH, takže odbavení je většinou otázkou jednoho dne, maximálně několika málo dní.

S tímto balíkem však byl problém. Po několika dotazech na Celní úřad jsem obdržel Protokol o zadržení zásilky. Mají podezření na porušení práv duševního vlastnictví Apple. Chápal jsem to, vidí telefon z Asie, myslí si že je to padělek. Byl jsem si jistý že se o padělek nejedná (i s ohledem na recenze prodejte). Proti tomuto protokolu bylo možné se do 5 dní odvolat (protokol jsem obdržel po 7 dnech od zadržení, ale neva :-)).

Jak nemilé bylo, když jsem po dalším měsíci volal na Celní úřad s otázkou, kdy mi tedy ty telefony přijdou. Odpověď zněla, že telefony byly právní kanceláří označeny za padělky a že budou zničeny. Navíc že mi přijde faktura za náklady spojené s tímto zničením (naštěstí v řádu stokorun). Proti tomuto rozhodnutí není odvolání, ale mohu jít s touto kanceláří do občansko-právního sporu. Takže jsem do oné právní kanceláře zavolal a zažádal si o vystavení Protokolu o padělku. Ochotná slečna mi protokol obratem zaslala.

 

Protokol o padělku  jsem v rámci otevřeného sporu dodal Aliexpressu a naštěstí mi mé peníze za iPhone 5C byly vráceny, nicméně prodejce má smůlu, tomu telefony nevrátí nikdo.

Proto mé rady zní:

  • iPhony z Asie nekupujte, i když prodejce zašle originální iPhone, vy nemáte jistotu že se tady v ČR nebudou někomu líbit (nebo možná právě že se telefony líbily?)
  • při sebemenším náznaku problému otevřete na Aliexpress spor – Open Dispute
Tato zkušenost mě naštěstí moc peněz nestála, ale určitě se bude hodit lidem kteří přemýšlejí o tom, že ušetří a iPhone si v Asii koupí. Případně se tento článek může hodit těm, kteří se již do podobného problému dostali a neví jak to řešit.

 

NAPSAT KOMENTÁŘ

Your email address will not be published. Required fields are marked *