Na co si dát pozor při koupi iPhonu z druhé ruky

Na co si dát pozor při koupi iPhonu z druhé ruky

Mnoho z vás si určitě pořídilo nebo chce pořídit použitý iPhone. I já sám jsem zastáncem koupě použitých telefonů. Protože proč si kupovat nový, když je stejně hned zítra použitý.

Určitě mi ale dáte za pravdu, že není jednoduché vybrat z tolika inzerátů, které se válí různě po internetu, navíc ne všichni prodejci jsou zcela čestní.

Pokud po koupi staršího iPhone zjistíte, že Vám nevydrží baterie, zkuste můj starší článek o zvýšení výdrže baterie.

Koupě telefonu při platbě předem na účet

V případě, že je v inzerátu uvedeno že telefon majitel zašle jen při úhradě předem na účet, okamžitě inzerát zavřete a nevěnujte mu pozornost. Možná Vám uteče nějaký super kousek, ale ve většině případů se jedná o podvod. Pokud i tak chcete přijít o peníze, napište mi na e-mail, pošlu Vám své číslo účtu. Co jsem maximálně schopen obětovat, je cena poštovného předem na účet, přeci jen i prodávající chce mít jistotu že si balíček při dobírce vyzvednete.

Koupě telefonu při platbě na dobírku

Při platbě na dobírku je to také občas loterie a občas se může stát, že se objeví nějaký podvodník. V případě že si nejste jisti, balíček nevyzvedávejte, případně si prohlídněte dobírkovou poukázku, je tam adresa odesílatele a příjemce peněz z dobírkové poukázky. Balíček otevírejte před pošťákem abyste měli svědky a ulehčilo to tak případné popotahovačky s podvodníkem před policií.

Kontrola IMEI před koupí

Určitě si vždy nechte zaslat IMEI telefonu před koupí. Po obdržení IMEI určitě zkontrolujte telefon na této stránce – iphoneimei.info (IMEI telefonu zjistíte v Nastavení – Obecné – Informace)

 

Dá se z něj zjistit spoustu věcí:

 • Jestli už je aktivovaný (v případě že Vám někdo bude trvdit že je nerozbalený) – políčko Activated
 • Jestli má zapnutou funkci Find my iPhone (pokud je zaplá a prodejce ji neumí vypnout, telefon v žádném případě nekupujte)
 • Kde byl kupovaný
 • Kdy byl kupovaný
 • Do kdy běží záruka od Applu (v případě, že nemáte doklady o koupi, záruku Vám i tak Apple drží 1 rok)
 • Barva a velikost paměti

Navíc IMEI telefonu je vyraženo i na zadní straně telefonu. Pokud tedy IMEI na zadní straně telefonu nesedí s IMEI v položce Nastavení, telefon byl nejspíše předěláván (což samo o sobě není nic špatného, ale pokud Vám někdo řekne že je telefon nepoužívaný a má měněné díly, značí to že prodejce není fér).

Pokud budete kupovat telefon osobně, určitě i tak IMEI zkontrolujte. Pokud k telefonu dostáváte krabičku, můžete si ověřit, zda je i krabička od konkrétního telefonu – IMEI je vytisknut na spodní straně na štítku.

Kontrola LCD + Digitizeru

 

Při koupi si určitě zkuste prohlídnout pořádně displej. Pokud kupujete použitý iPhone, určitě bude nést alespoň drobné známky opotřebení. Vlásečnicové rýhy v žádném případě nevadí, ale praskliny na skle už mohou být problém. Často se sklo z digitizeru (dotykové vrstvy) začne drolit a je nutné pak displej nechat vyměnit. Při kontrole je také vhodné lehce displej pomačkat, zda neháže extra velké mapy na LCD, což by značilo nekvalitní díl displeje.

Samozřejmě také vyzkoušejte, zda digitizer reaguje jak má a reaguje na dotyk po celé ploše displeje.

Kontrola funkčnosti

V každém případě do telefonu zastrčte SIM kartu a zkuste všechny běžné funkce telefonu:

 • Telefon vyzvání
 • Z telefonu jde volat, funguje sluchátko i mikrofon
 • Zda lze z telefonu volat na hlasitý odposlech
 • Telefon jde vypnout, zapnout
 • U iPhone lze regulovat hlasitost, jdou vypnout bočním tlačítkem všechny zvuky
 • Zda při přiložení k hlavě displej zhasne (lze nahradit tím, že zavoláte a přiložíte prst na senzor vedle přední kamery)
 • Home Button reaguje správně

Snad Vám tento článek pomohl, byl bych rád kdyby se dostal mezi lidi, protože se ke mě bohužel dostává stále více telefonů, které svým novým majitelům nefungují jak mají. A pak se může i ta sebe lepší koupě pěkně prodražit.

Problémů může nastat hodně, samozřejmě i když splníte všechny kroky, které jsem popsal výše, iPhone se může pokazit v následujících pár dnech.

Pokud preferujete koupi nového iPhone, mohly by se Vám hodit následující tabulky vývoje cen.

Apple iPhone 6 16GB:
Graf ceny produktu Apple iPhone 6 16GB poskytuje server Heureka.cz

Apple iPhone 6 Plus 16GB:
Graf ceny produktu Apple iPhone 6 Plus 16GB poskytuje server Heureka.cz

NAPSAT KOMENTÁŘ

Your email address will not be published. Required fields are marked *