Znáte funkci ve svém iPhonu s názvem AssistiveTouch? Jedná se o funkci, kterou moc uživatelů nezná a prakticky ani neví, jak ji uchopit a používat. Jako první budete rozhodně potřebovat funkci AssistiveTouch zapnout. AssistiveTouch se dá zapnout hned několika způsoby:

  • Najeďte do Nastavení – Obecné – Zpřístupnění – AssistiveTouch a zapněte možnost AssistiveTouch.
  • Další možnost je říci rovnou Siri “Turn on AssistiveTouch” – snadné a praktické, nicméně v České republice zřejmě Siri moc lidí nevyužívá.
  • Poslední možnost je Nastavení – Obecné – Zpřístupnění – Zkratka zpřístupnění a zapnout.

Pokud je zapnutá zkratka zpřístupnění zapnutá, můžete AssistiveTouch zapnout a vypnout prakticky na jakékoli obrazovce a to trojím stisknutím tlačítka plochy. Jestliže potřebujete upravit rychlost nastavení stisku Home Buttonu, můžete rovnou přejít do Nastavení – Obecné – Zpřístupnění – Tlačítko plochy.

Jak ovládat zařízení s funkcí AssistiveTouch

Pomocí funkce můžete změnit určitá nastavení zařízení – například hlasitost, otáčení obrazovkou, zamčení obrazovky a další drobnosti, které nepotřebují zásah v nastavení.

Jedná se o jisté zjednodušení celého systému a snadnějšího ovládání, které slouží pro každého z nás, kdo by měl nějaký problém se samotným ovládáním.

AssistiveTouch je skvělá funkce pro iPhone a iPad

AssistiveTouch

Pomocí funkce se můžete dostat například i na plochu. Stačí otevřít nabídku a kliknout na tlačítko Plocha. Pokud používáte Siri, ovládání je daleko snadnější a hlavně intuitivnější, nicméně Siri v České republice, jak již bylo řečeno, moc lidí nepoužívá. Jakmile bude mít podporu českého jazyka, situace se razantně změní.

Oznámení zobrazíte například otevřením nabídky a klepnutím na oznamovací centrum. Do Ovládacího centra se dostanete pomocí otevření nabídky a klepnutím na Ovládací centrum. Nyní můžete například zapnout nebo vypnout funkce jako je Bluetooth, ovládat AirPlay a také AirDrop. Nebo otevřít fotoaparát a další snadnější úkoly.

AssistiveTouch a používání gest

Funkci můžete používat také gesty a to tažení více prsty:

  1. Stačí otevřít nabídku a kliknout na možnost Zařízení – Další – Gesta
  2. Vyberte počet prstů k určitému gestu, které budete chtít provést
  3. Jakmile se zobrazí kolečka, přejděte nebo táhněte směrem, který gesto vyžaduje
  4. Po dokončení nastavení klepněte na tlačítko nabídky

Sami uvidíte, zda je pro Vás funkce použitelná a jestli ji přijmete za svojí a využijete její přednosti.